Grupa Media Informacyjne zaprasza do wspólnego budowania nowej jakości    
Nowe Media - Modern News Life    
                                                   
                                                   
   
  TV Radio Foto Time News Maps Sport Moto Econ Tech Kult Home Fash VIP Infor Uroda Hobby Inne Akad Ogło Pobie Rozry Aukc Kata  
     
  Clean jPlayer skin: Example
 
 
     
img1
GMI
Nowe Media

More
img2
BMW DEALER
Kraków ul. Basztowa 17

More
img3
MERCEDES
Wybierz profesjonalne rozwiązania stworzone przez grupę Mercedes

More
img4
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
img2
Toyota 4 Runner
Samochód w teren jak i miejski.

More
 
         
         
  GRUPA MEDIA INFORMACYJNE - ZDROWIE I URODA
   
COUNTRY:
         
 

   
Home news
   
Słownik
   
Multimedia
   
Podcast
Wideo
Foto
 
Ogłoszenia
   
Promowane
   
   
 
   
   
Encyklopedia zdrowia
   
   
Kontakt
 
   
 

Adam Nawara - Napisz do Nas: Grupa Media Informacyjne

 
   
 
   
   
 
   
 
   
 
   
 
 
Czytaj również
   
Hormony
   
Mężczyzna
   
Kobieta
   
Popraw krążenie
   
Zdrowie na wiosnę
   
Alergie
   
Przeziębienie
 
 
   
Ciąża i macieżyństwo
   
   
Niepełnosprawność
   
   
Tabela kalorii
   
 
 
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
 

Zdrowie

Dbanie o Nasze dobre zdrowie jest Nasza najlepszą inwestycją. Warto w nie inwestować.

Zdrowie

Profilaktyka poparta wiedzą, właściwa diagnoza, prawidłowe prowadzenie leczenia to elementy, które składają się na dobry stan zdrowia.

Znajdziesz u Nas

Znajdziesz u Nas porady w zakresie profilaktyki, informacje odnoszące się do zdrowia, usługodawców w tym zakresie jak i informacje branżowe.

Pamiętaj o ubezpieczeniu

Wybór dobrego ubezpieczenia pozwala na świadczenie usług medycznych na najwyższym poziomie.

Postaw na Zdrowie

GRUPA MEDIA INFORMACYJNE współpracuje z najlepszymi specjalistami na świecie. Podziękowania dla współtwórców tego działu GMI.

 

 
 
  Strona producenta :
www.ppp.com
     
Dokonując zakupu, dokonujesz właściwego wyboru
Grupa Media Informacyjne - Sklep GMI
 
 
 
 
Nasi partnerzy  
   
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
     
 
 
 
Inwazyjne

SCYNTYGRAFIA

Nazywana jest też badaniem izotopowym serca i naczyń, czyli z użyciem substancji promieniotwórczej, lub scyntygrafią serca i naczyń. Najczęściej wykonuje sieje, gdy EKG nie daje jednoznacznego wyniku, a zgłaszane przez chorego dolegliwości sugerują chorobę wieńcową.

PRZYGOTOWANIE: Należy zdjąć biżuterię i części garderoby zawiera­jące elementy metalowe, np. pasek. Trzeba zgłosić skłonność do krwawień (skaza krwotoczna), podać nazwy przyjmowanych leków. Badania nie wykonuje się kobietom w ciąży i w okresie karmienia piersią.

JAK TO SIĘ ROBI: Choremu dożylnie podawana jest bardzo niewielka i zupełnie bezpieczna ilość izotopu promieniotwórczego (radioznacznik). Dawkę izotopu oblicza się w zależności od masy i wzrostu pacjenta. Po zastrzyku trzeba odczekać kilkanaście minut, aby radioznacznik został wchłonięty przez mięsień serca. Następnie chory kładzie się lub siada przed gammakamerą, która w głowicy ma specjalne kryształy wychwytują­ce promieniowanie, w dalszym procesie przetwarzane na obraz na monitorze. W czasie badania należy zgłaszać wszystkie dolegliwości, np. ból za mostkiem, duszność. Po badaniu powinno się pić dużo wody, soków czy herbaty, by wypłukać z organizmu izotop promieniotwórczy.

CO Z TEGO WYNIKA: Wynik w formie opisu i zdjęć pokazuje budowę serca i tętnic wieńcowych oraz ukrwienie mięśnia sercowego, miejsca niedokrwienia lewej komory, co jest bardzo ważne przed operacją lub zabiegiem naprawczym naczyń wieńcowych. Daje możliwość oceny czynności lewej i prawej komory oraz zmian powstałych po zawale.

KORONAROGRAFIA

Nazywana też angiokardiografią, arteriografią tętnic wieńcowych lub cew­nikowaniem serca. Badanie jest wykonywane tylko z wyraźnych wskazań medycznych. Kierowani są na nie pacjenci, u których podejrzewa się chorobę wieńcową, świeży lub tworzący się zawał serca, gdy trzeba ocenić zwężenia tętnic, oraz chorzy z rozpoznaną chorobą naczyń. Przeprowadza sieje w warunkach szpitalnych. Jest praktycznie bezbolesne, trwa 30-40 minut.

PRZYGOTOWANIE: Badania nie robi się kobietom w ciąży i nie powinno się go wykonywać u kobiet w drugiej połowie cyklu miesiączkowego (mogą być we wczesnej ciąży). Przed planowanym badaniem robi się EKG, tzw test wysiłkowy, RTG klatki piersiowej, analizę krwi z określeniem grupy i krze­pliwości, czasem echo serca. Należy zgłosić skłonności do krwawień, choro­by przewlekłe, przyjmowane leki, zwłaszcza środki zmniejszające krzepli­wość krwi. Badanie robi się na czczo, wolno przyjąć stale zażywane leki.

JAK TO SIĘ ROBI: Pacjent kładzie się na ruchomym stole. Nad nim na długim wysięgniku zamontowany jest aparat rentgenowski podłączony do komputera. Lekarz podaje znieczulenie miejscowe, potem robi nacięcie w pachwinie albo w zgięciu łokciowym. Wkłuwa specjalną igłę w tętnicę udową lub ramienną i wprowadza tą drogą do aorty cienki przewód (cewnik). Powoli przesuwa go do ujść lewej i prawej tętnicy wieńcowej, które otaczają serce. Przez cewnik wstrzykuje kontrast. Gdy zacznie on wypełniać naczynia, robi prześwietlenie, wielokrotnie przy tym manew­rując stołem i ramieniem z aparatem RTG, dzięki czemu zdjęcia są wykony­wane z różnych stron. Podczas badania trzeba np. wciągnąć powietrze i zatrzymać je na dłużej lub zakasłać. Po badaniu jest zakładany w miejscu wprowadzania cewnika opatrunek uciskowy. Przez 10-12 godzin trzeba leżeć niemal nieruchomo, żeby opatrunek się nie przesunął, bo doszłoby do krwotoku. Należy dużo pić, żeby wydalić kontrast wraz z moczem. Po badaniu zdarzają się nudności, wymioty, bóle głowy, dreszcze. Czasem obniża się ciśnienie krwi. Przy uczuleniu na kontrast może wystąpić wysypka lub rumień.

CO Z TEGO WYNIKA: Określa się stan tętnic wieńcowych, stopień zaawansowania zmian miażdżycowych, lokalizuje przewężenia bądź niedrożność naczyń wieńcowych, ocenia stopień uszkodzenia lewej komory serca, sprawdza stan wszczepionych by-passów, ocenia skuteczność leczenia po tzw. balonikowaniu.

WENTRYKULOGRAFIA WYKRYJE KURCZLIWOŚĆ

To badanie inwazyjne lewej komory serca (bardzo rzadko prawej), wykonywane tylko z wyraźnych wskazań medycznych, dwoma metodami. Pierwsza, stosowana najczęściej, polega na podaniu kontrastu do serca za pomocą cewnika, a następnie na wykonaniu serii zdjęć RTG. W drugiej meto­dzie wykorzystuje się radioaktywny izotop, zwykle technet Tc-99m. Badanie wykonuje się w celu oceny kurczliwości lewej komory serca. Jeśli czynność ta nie jest prawidłowa, wykaże, z jakim rodzajem zaburzenia mamy do czynienia: zmniejszonym zakresem skurczu, brakiem kurczliwości czy skurczo­wym uwypuklaniem się segmentu ściany lewej komory. Pozwala wykryć tętniaki czy skrzepliny, ocenić stopień zaawansowania wad serca (przede wszystkim za­stawki mitralnej i aortalnej). Wskazuje też poziom ciśnienia wewnątrzsercowego.

PRÓBA WYSIŁKOWA ZE SCYNTY­GRAFIĄ

Najczęściej ba­danie wykonuje się przez dwa dni. Pierwszego dnia przed badaniem robi się próbę wysiłkową (na rowerze, bieżni lub za pomocą leków) i w czasie największego wysiłku podaje się izotop. Na badanie trzeba przyjść na czczo, a po podaniu izo­topu należy zjeść śniadanie. Zaleca się produkty zawierające dużo tłuszczu - mleko pełnotłuste, ser żółty albo topio­ny. Po 1-2 godzi­nach wykonuje się skanowanie serca. Następ­nego dnia lub po kilku dniach robi się badanie w spoczynku.

MARKER RYZYKA ZAWAŁOWE­GO

Jeśli jesteś potencjalnym za­wałowcem albo zawał masz już za sobą, lekarz może zalecić zba­danie poziomu homocysteiny we krwi. Substan­cję tę naukowcy nazwali marke­rem ryzyka za­wałowego, gdyż jej podwyższony poziom wiąże się ze wzrostem zagrożenia zawałem serca i udarem mózgu! Ten aminokwas siarkowy powsta­je w organizmie po zjedzeniu bia­łek zwierzęcych. Prawidłowe jego stężenie we krwi wynosi do 12 umol/ /dl. Jeśli poziom będzie przekro­czony, substan­cja spowoduje uszkodzenie śródbłonka naczyń i znacznie przyśpieszy tworzenie się zakrzepów.

GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA

 
 
3          
  Zdrowie rodziny

Nadciśnienie tętnicze dla serca stanowi poważne obciążenie i jednocześnie może prowadzić do poważnych schorzeń. Wszelkie odstępstwa od ustalonych norm w tym zakresie powinny być konsultowane i diagnozowane przez lekarza i w razie potrzeby leczone.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
2          
  Zdrowie rodziny

Nadciśnienie tętnicze dla serca stanowi poważne obciążenie i jednocześnie może prowadzić do poważnych schorzeń. Wszelkie odstępstwa od ustalonych norm w tym zakresie powinny być konsultowane i diagnozowane przez lekarza i w razie potrzeby leczone.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
1          
  Zdrowie rodziny

Nadciśnienie tętnicze dla serca stanowi poważne obciążenie i jednocześnie może prowadzić do poważnych schorzeń. Wszelkie odstępstwa od ustalonych norm w tym zakresie powinny być konsultowane i diagnozowane przez lekarza i w razie potrzeby leczone.

   
Fot. GMI
        Czytaj >
 
   
   
 
 
 
 
FACEBOOK YOUTUBE TWITTER GOOGLE + DRUKUJ  
 
       
       
 
 
Oferty promowane              
 
   
 
                   
         
 

Najlepsza rozrywka z TV Media Informacyjne

           
Filmy różne   Filmy reklamowe   Filmy informacyjne   Filmy sportowe   Filmy przyrodnicze
       
                 
Filmy muzyczne   Filmy dla dzieci   Filmy kulturalne   Filmy motoryzacyjne   Filmy edukacyjne
       
             
© 2010 Adam Nawara 2010            
   
 
   
   
   
     
    Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu Copyright: Grupa Media Informacyjne 2010-2012 Wszystkie prawa zastrzeżone.